BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Ahmed Ademović, zaboravljeni heroj Kumanovske bitke

Ahmed Ademović, zaboravljeni heroj Kumanovske bitke
31.10.2018. god.
Leskovčanin Ahmed Ademović, nosilac Karađorđeve zvezde, ostao je u istoriji upamćen po zadiviljujućem podvigu kojim je uticao na ishod Kumanovske bitke 1912. godine, u Prvom balkanskom ratu. Doživeo je duboku starost a njegova dva sina streljali su Nemci 1941. godine. Ahmed Ademović danas nema ni ulicu, ni spomen-ploču u Leskovcu.


Vitez – tako su ga, jednostavno, zvali Leskovčani. Njegovi Romi pamte ga kao dobrog trubača, a u istoriji će biti upamćen po zadivljujućem podvigu u Kumanovskoj bici.

Ahmed Ademović, nosilac Karađorđeve zvezde, te 1912. godine kada je bitka na Kumanovu bila na prekretnici, presudno je uticao da srbska vojska pobedi moćnu osmansku armiju koja je imala inicijativu.

"On je u tom trenutku, mada je bila magla, uspeo da u pozadini turske vojske odsvira trubni znak za povlačenje. Tada je nastao opšti metež, a taj trubni znak dao je snagu srbskoj vojsci", rekao je Veroljub Trajković, istoričar iz udruženja potomaka ratnika 1912-1918. godine.

Zbunjena turska vojska koja je u tom trenutku bila u silovitom naletu, počela je da se povlači a Ahmed je onda zasvirao znak za juriš srbskoj vojsci koja je poletela na zbunjenu tursku vojsku i potukla je.

Životna priča Ahmeda Ademovića mogla bi da posluži kao osnova za jedan dobar filmski scenario. Leskovački pisac Saša Stojanović napisao je pre nekoliko godina knjigu "Na putu za Jerihon" o životu leskovačkog viteza kojem je od ratnih golgota i stradanja mnogo teže palo, kako kaže Stojanović, streljanje dvojice sinova 1941. godine.


"Nemački oficir mu je poštedeo život zbog ordena Karađorđeve zvezde koju je nosio sa sobom. Međutim, to nije sprečilo tog istog oficira da mu dva sina pošalje na streljanje", kaže književnik Stojanović.

O Ahmedu Ademoviću danas se malo zna, a mlađe generacije ne znaju ništa o njegovom herojstvu.

Doživeo je duboku starost. Umro je u svojoj u kući u leskovačkom naselju Podvorce – siromašan i od države zaboravljen. Direktnih potomaka nema.

"Treba na časovima istorije da se mnogo više priča o Ahmedu, a mi danas nemamo mi ulicu ni spomenik Ahmedu Ademoviću u Leskovcu", kaže Vladimir Amzić iz Doma kulture Roma. 

Leskovac ima spomenik oslobodiocima u Prvom svetskom ratu. Ako se uzme u obzir kako taj spomenik danas izgleda, jasno je zbog čega Ahmed, leskovački vitez, nema ni spomen-ploču, ni ulicu.

Vreme je da se o ovome u gradu povede mnogo više računa. Imati heroja poput Ahmeda Ademovića je privilegija, a budućnost pripada onima koji se najdalje i najduže sećaju prošlosti.

RTS


  • Izvor
  • / vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Na redovnom brifingu održanom 3. maja 2024. godine, zvanični predstavnik MSP Rusije Marija Zaharova odgovorila je na pitanje o predlogu rezolucije GS UN o Srebrenici. Donosimo ceo tekst pitanja...


Kijevu nedostaje oružje i motivisani vojnici, ali je malo verovatno da će mirovni pregovori biti pre 2025. godine, rekao je njegov zamenik šefa obaveštajne službe za The Economist

Budimpešta nije bila pretplaćena na istopolne brakove ili rat sa Rusijom kada je postala članica, kaže premijer


Odbrana vitalnih  državnih i nacionalnih interesa, nastavak istorijskog razvoja Srbije, nastavak evro integracija, rad na unapređenju celokuonog društva i poboljšanju životnog standarda građana svim časnim i poštenim građanima Srbije...

Struktura će biti uništena do kraja godine, nagovestio je izaslanik Kijeva u Ujedinjenim nacijama


Mađarska je obećala da će se suprotstaviti petogodišnjoj strategiji finansiranja Ukrajine koju je upravo predložio generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg


Ostale novosti iz rubrike »